Orbán Viktor bejelentette, ki lehet Matolcsy György utódja a jegybank élén
Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában bejelentette, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter veszi át a stafétát a márciusban leköszönő Matolcsy Györgytől a jegybank élén. Ezzel a kormány egy kritikus hangtól megszabadul és Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint sokat javul majd a kormány és az MNB viszonya, ami a gazdaság fellendítésében elengedhetetlen szerepet játszik majd.
Matolcsy György nélkül több száz család ment volna tönkre – fogalmazott Orbán Viktor péntek reggeli rádióinterjújában, majd elmondta, a jegybank az egyik legfontosabb pontja a magyar gazdaságnak. „A stabilitás záloga” – fogalmazott. Bejelentette:
Varga Mihályt jelöli a jegybank élére.
A HÉTVÉGÉN VÁLASZTANAK A MAGYAROK ROMÁNIÁBAN
A romániai választásokról is beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a pénteki rádióinterjújában. Szóba került emellett a gazdasági helyzet és a béremelések kérdése is. Elmondta, hogy a magyarok a hétvégén választanak. Nem Magyarországon, Romániában. Mint mondta, ott nagy magyar közösség él, izgalmas és váratlan események történtek, tanulságosak is.
“Az elnökválasztáson Kelemen Hunor esélye a győzelemre csekély, de fantasztikusat küzdött, büszkék lehetünk az RMDSZ jelöltjére” – jelentette ki, hozzátéve, hogy románokkal kellett versenyezni a román elnöki pozícióért, de rendesen küzdött, ilyen jelölteket tudunk mi magyarok kiállítani, büszkék lehetünk rájuk. Vasárnap megszavazhatják, hogy legyen parlamenti képviselete a magyaroknak. „Ez pedig sorsdöntővé teszi a választásokat, biztatom az erdélyi magyarokat, hogy menjenek el szavazni” – tette hozzá.
HÁLÁSAK VAGYUNK A ROMÁNOKNAK
Orbán Viktor elmondta, ha nem a magyar szempontokat nézzük, akkor érdekes dolog történt, most az alkotmánybíróság foglalkozik az üggyel. Ez a modern technika találkozása a választókkal, hogy milyen eszközöket lehet használni, hogy a TikTok használható-e, mennyire befolyásolja az embereket. “Hálásak vagyunk a románoknak, hogy ezt lekísérletezik nekünk, mi pedig ebből tanulhatunk majd Magyarországon” – vélekedett.
MINIMÁLBÉR-RENDSZER
Orbán Viktor elmondta, a magyar minimálbér rendszer két fokozatú – szemben a logikus gondolkodással – „mégiscsak magyarok vagyunk”. A minimálbér és a garantált bérminimum átlaga mutatja meg, hol helyezkedik el Európában a magyar szint. A munkáltatóknak és az alkalmazottaknak kell megállapodni a béremelkedésről, a kormánynak itt csak összekötő szerepe van, de „nekünk is érdekünk, hogy az emberek minél jobban éljenek”. Elmondta, hogy a vállalkozók szempontjait is értik, hiszen ha egy bizonyos szint fölé emelkedik a minimálbér és nem kapnak segítséget, akkor nem emelkedés, hanem csökkenés, elbocsátások következnek.
KÜZDÜNK AZ EGYMILLIÓS ÁTLAGBÉRÉRT
„Mi az 1 milliós átlagbérért küzdünk, ezzel a megállapodással pedig hatást tudtunk kifejteni a bérekre – nem csak a minimálbérre – és toljuk ezeket felfelé”. Elmondása szerint 3 év alatt 40 százalékos emelkedésről van szó, ami nem csak Magyarország tekintetében egyedülálló, de történelmi léptékű megállapodás, Európában csak egyszer fordult elő ilyen béremelés. Ehhez kellett a kormány adókedvezmény-rendszere is, és ha ez így megy tovább, akkor meglesz az 1 millió forintos átlagbér. “Láttam a kételkedők kórusát, de 2010-ben is kételkedtek, amikor 1 millió új munkahelyet ígértem. Tehát szerintem Magyarország az 1 milliós átlagbért is el tudja érni” – vélekedett az Index szerint Orbán Viktor.