Nagy változás az önkormányzatoknál: hamarosan az államkincstárnál kell tartaniuk a pénzük bizonyos részét

A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta pénteken a helyi önkormányzatok pénzügyi stabilitását szolgáló törvény módosítását. Hamarosan bevezetik, hogy az önkormányzatok pénzeszközei egy részét a kincstári egységes számlán (KESZ), azaz a Magyar Államkincstárnál vezetett számlán kell elhelyezni.
2025. október 1-jétől kezdődően fokozatosan bevezetik, hogy az önkormányzatok pénzeszközei egy részét a kincstári egységes számlán (KESZ), azaz a Magyar Államkincstárnál vezetett számlán kell elhelyezni – írja az Index. Az önkormányzatok az alábbi sorrendben kötelesek az éves költségvetési főösszeget meghaladó pénzeszközeiket a KESZ-en elhelyezni:
- 2025. október 1-jétől a megyei jogú városi önkormányzat, a Fővárosi Önkormányzat és a fővárosi kerületi önkormányzat,
- 2027-től az érintett kör kiegészül a városi önkormányzatokkal,
- 2028-tól pedig a szabály kiterjed valamennyi települési önkormányzatra.
EZZEL CSÖKKENTENÉK AZ ÁLLAMADÓSSÁG MÉRTÉKÉT
A cél az állami likviditás hatékonyságnövelése, ezzel csökken az állam kamatkiadása és az államadósság mértéke. Az Index forrása szerint kiemelt cél volt az önkormányzatok pénzügyi autonómiájának megőrzése, ezzel az új szabályozással állítólag ez nem sérül. Ahogy az önkormányzatokat nem érinti semmilyen többletköltség sem. A kincstári egységes számlán nem a teljes pénzeszközállományt kell elhelyezni a törvényjavaslat alapján.
Az alábbiak közül a magasabb összeg feletti részt kell odavezetni:
- az előző évi költségvetési kiadásnak az 5 százalékát meghaladó összeget;
- vagy a következő munkanap végéig ellátandó feladataihoz, illetve teljesítendő fizetési kötelezettségeihez nem szükséges összeget.
A törvényjavaslat alapján a fentiektől eltérően 2025. március 31-ig a hazai forrás terhére fejlesztési célra nyújtott, 50 millió forintot meghaladó költségvetési támogatás vagy támogatási előleg összegét kell a kincstárnál vezetett fizetési számlára utalni.
300 MILLIÁRD KERÜL ÁT A MÁK-HOZ
A kormány számítása szerint 900 milliárd forintra rúgott tavaly az önkormányzatok összes pénze. Ebből először 49 önkormányzat lép be az új rendszerbe, ez az összeg 400 milliárd forintra tehető, ebből a számításuk szerint 100 milliárd marad a kereskedelmi banknál, így 300 milliárd kerül át a MÁK-hoz októbertől.