Kecskeméti arcok

Le a kalappal: Guinness-rekorder testvérpár gyűjti a ritkaságokat Kecskeméten

Édesapjuktól kapták az első rendszámtáblát, azóta már az egész világon akadnak gyűjtők, akik jól ismerik Kenyeres Pétert és Kenyeres Tamást. A testvérek 1990-ben kezdtek rendszámtáblákat gyűjteni. A gyerekkori hobbi később “komolyra fordult”: 2011-ben összesen 11345 rendszámtáblát birtokoltak, így Guinness-rekorderek lettek.

A Mathiász János utca 4. alatt működik a Kecskeméti Rendszámtábla Múzeumért Közhasznú Alapítvány, ahol a 25 esztendő alatt gyűjtött táblák borítják a falakat – írta a Blikk.

Kenyeres Péter és Tamás 1990-ben kezdte gyűjteni a rendszámtáblákat Kecskeméten. Garázsuk falára kerültek a különleges hatósági jelzések, az első évben csupán 30 darabos volt a gyűjtemény.

“Vannak akik illegális módon szerzik be a rendszámokat, a mi gyűjteményünk különlegessége, hogy egyetlen olyan darab sincs a több tízezres készletben, amit úgy szereztünk meg, hogy azt valaki lelopta egy autóról”

– fogalmazott a portálnak Kenyeres Péter.

A garázs már az első években kicsinek bizonyult, a nappalit nevezték ki klubszobának, ott vannak a legértékesebb darabok.

Fotó: Blikk / Knap Zoltán

130 ország tárgyai között akad lövedék által kilyukasztott iraki katonai rendszámtábla, valamint több, ma már nem létező országban használt darab is.

ÉRTÉKES RELIKVIÁK

A legrégebbi rendszámuk 1913-as, New York államban helyezték fel egy autóra, nagy valószínűséggel egy 1908-tól gyártott Fort T-modellé lehetett. Akad rendszám, amit a II. világháború elején használtak Türingiában, de egy világháborús szovjet katonai teherautóról való jelzést is birtokolnak.

A magyarok közül érdekesek az 1922-33 közötti táblák, akkor körzetesítve volt a nyilvántartás, például az S jelentette Szegedet, az O Sopront. Van egy olyan táblájuk is, amit 1945 és 1948 között használt az akkori köztársasági hivatal, talán még Tildy Zoltán elnök is utazhatott abban az autóban.

KÜLÖNLEGES DARABOK

Egy Finnországban gyártott rendszámtábla olyan autón volt, amit üldöztek a rendőrök. Akad mozambiki államfői, NDK-sajtós, Észak-Koreában bambuszfából gyártott rendszám is. A svájci katonai kerékpárra és belga biciklikre kiadott 1921-es táblák is különlegesnek számítanak. Panama, Sri Lanka, Líbia, Libanon, Mongólia rendszámait is őrzik a falakon, de a szekrények ugyancsak dugig vannak, a bennük rejtőző darabok a gyűjtői cserealapot képezik.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb