Ma szinte nyár van Kecskeméten – és egy különleges névnap is jutott mára!

Ha egy szóval kellene jellemeznünk a mai napot Kecskeméten, az ez lenne: ragyogás. A hétfőt napsütés és kellemes tavaszi meleg indítja, délutánra 19 fokig kúszik a hőmérséklet. És ha különleges névnapra is vágysz, akkor is jó helyen jársz: ma ünneplik a Pongrácok, Böngérek, Gyöngyvirágok és még sokan mások! Megmutatjuk, mi minden történt május 12-én az elmúlt évszázadokban – történelmi visszatekintés és kecskeméti hangulat egy cikkben.
Hétfő reggel napsütésre ébredt Kecskemét, és ez a derűs hangulat egész nap velünk marad. A meteorológiai előrejelzések szerint gomolyfelhőkből ugyan fel-feltűnhet néhány az égen, de esőre semmi esély, csapadék nem várható. Az északkeleti szél időnként megélénkül, de összességében kellemes, 19 fokos délutánra számíthatunk. Aki lemaradt volna: pénteken még lehűlés borzolta az idegeinket, de szombaton már kisütött a nap, vasárnap pedig annyira felmelegedett a levegő, hogy sokan kiültek a Szabadság térre vagy elindultak a Benkó Zoltán Szabadidőközpontba. Munka után akár ma is megteheted.
A mai nap főszereplője Pongrác, akinek neve latin eredetű és jelentése: minden + erő, hatalom. Egy ilyen név viselője nem mindennapi személyiség: független, kreatív, szereti az újdonságokat, és sosem marad meg sokáig egy helyben. De nincs egyedül az ünneplésben, hiszen ma van Böngér, Gyöngyvirág, Ivána, Nerina, Pongor, Achilles, Celesztin és Dalma névnapja is – úgyhogy ha ilyen nevű barátod van, ne habozz, hívd fel vagy küldj neki egy kedves üzenetet!
Május 12-e a történelemben sem szűkölködik különleges eseményekben: ezen a napon, 1907-ben avatták fel a budapesti Zeneakadémia új épületét, ami a magyar zenei élet egyik ikonikus helyszíne lett. 1635-ben pedig Pázmány Péter bíboros megalapította Magyarország első, ma is működő egyetemét – ebből lett a mai Eötvös Loránd Tudományegyetem. És ha a születésnaposokat nézzük: ma ünnepelné születésnapját többek között Telcs Ede szobrász, Peéry Piri színésznő, a híres „Angyal” krimiíró Leslie Charteris, valamint a legendás zeneszerző Burt Bacharach és Heller Ágnes filozófus.
Könnyes búcsú: ezzel a vereséggel búcsúzott az élvonaltól a KTE
Hiába küzdött óriási szívvel és fordított hátrányból, végül mégis üres kézzel kellett elhagynia a pályát a Kecskemétnek. A második félidő elején még minden remény felcsillant, amikor Pálinkás találatával egyenlíteni tudott a csapat, de a hajrában Polievka kihasználta a védelmi hibát, és eldöntötte a mérkőzést. A legfájóbb talán az, hogy voltak még lehetőségek az egyenlítésre: Zeke, Katona, majd a végén Belényesi és Pálinkás előtt is ott volt a sansz, de a gól már nem született meg. Olyan este volt ez, amikor a játék képe alapján többet érdemelt volna a KTE, mégis csak egyetlen dolog számít: a végeredmény. És az most kegyetlenül mutatja a valóságot – MTK Budapest 2, Kecskeméti TE 1. Keserű pillanatok, fájó igazság: a Kecskeméti TE ezzel a vereséggel matematikailag is kiesett az NB I-ből. Bár a csapat végig küzdött, az utolsó fordulókban is próbált kapaszkodni, a sors végül mostoha volt. A játékosok és a szurkolók is mindent megtettek, de a döntő pillanatokban elmaradtak a gólok, a győzelmek, és most búcsúzni kell – legalább egy időre – az élvonaltól. A lelátón könnyes szemek, a pályán fáradt tekintetek – ez most nemcsak egy meccs volt, hanem egy korszak vége is. De ha valamit megtanultunk az elmúlt években: ez a klub mindig képes volt újra felállni.