Közélet

Döntött a Kecskeméti Járásbíróság: letartóztatták Bús Balázst, aki az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke volt

Csütörtökön 30 napra letartóztatta a Kecskeméti Járásbíróság Bús Balázst, Óbuda volt polgármesterét, aki az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke volt – értesült a 24.hu. A politikuson kívül csütörtökön hoz döntést a bíróság az NKA kiemelt bizottság tagjairól is, akik 17 milliárd forintnyi támogatás kiosztásáról döntöttek az országgyűlési választás előtt.

Mint megírtuk, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség indítványozta annak a hat személynek – köztük Bús Balázsnak – a letartóztatását, akiket a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) pályázatainak elbírálásával összefüggésben vettek őrizetbe. A nyomozó hatóság gyanúja szerint a döntéshozatali folyamat során több mint ezer támogatási kérelem ügyében születtek olyan döntések, amelyek jelentős vagyoni hátrányt okozhattak.

SZŰK KÖRBEN OSZTOTTÁK KI A FORRÁSOKAT

Mint kiderült, a nyomozással érintett NKA pályázati pénzek egy részét a gyanú szerint „uszodaként” emlegették az érintettek, a támogatásokra pályázókat pedig „úszóként”. Ezt a kulturális ügyekért felelős miniszter közölte szerdán. Tarr Zoltán szerint ez a Cosa Nostrát idéző zsargon jól tükrözi azt a gyakorlatot, amelyben a forrásokat szűk körben, az intézményi rendszert megkerülve osztották szét. A miniszter úgy fogalmazott: a nyomozás jelenleg is tart, és várhatóan az is kiderül, ki irányította a rendszert.

MŰVÉSZEKHEZ KERÜLT A PÉNZ

A botrány áprilisban robbant ki, amikor nyilvánosságra került, hogy jelentős állami támogatások kerülhettek kormányközeli művészekhez és szereplőkhöz. A gyanú szerint a források elosztása nem szakmai, hanem politikai és kapcsolati alapon történhetett, és a rendszer egyes elemei akár a kormánypárti kampányokat is segíthették – írja a 24.hu.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb