Több mint 32 ezren várnak valamilyen műtéti beavatkozásra – túl hosszúra nyúltak a várólisták hazánkban, beavatkozik a NEAK

Az egészségbiztosító április 1-től új várólistaprotokoll-szabályokat alkalmaz a térd- és csípőprotézisre váró betegeknél. A NEAK szerint a cél a pandémia előtti, vagyis a 2019-es évi kedvező várakozási idők elérése. Akkor az összes várólistán 28 ezer beteg volt, idén március elején pedig 32.300 beteg várt valamilyen protézis műtétre 60 napon túl a hazai államilag finanszírozott ellátórendszerben.
Kiss Zsolt, a NEAK főigazgatója többször is hangsúlyozta, hogy tavaly a várólistákra szánt forrás 40 százalékát nem használták fel a kórházak, ezért változásra van szükség. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a napokban tette nyilvánossá a csípő- és térdprotézisműtétek friss protokollját. A 29 oldalas közlemény szerint a meghatározott szakmai kritériumokat az egészségügyi szolgáltatóknak a betegek várólistán történő regisztrálása során kell alkalmazni – írja az economx.hu.
ELLENŐRIZNI FOGNAK
Mint kiderült, az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy ezeket az elvárásokat betartják-e az intézmények. Magyarországon az egészségbiztosító adatai szerint
- jelenleg 8129 beteg vár csípőprotézis-műtétre 60 napon túl,
- március elején 7784 beteg várt csípőműtétre,
- az átlagos tényleges várakozási idő a betegek számára az elmúlt hat hónapban jellemzően 122 nap volt.
Azonban országszerte más és más hosszúságúak a várólisták. Például Nyíregyházán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban 289 napot kellett várni a betegeknek az elmúlt fél évben. A térdprotézisvárólista-adatok szerint március végén 15.237-en állnak sorban a műtők ajtajában, itt az átlagos tényleges várakozási idő a megelőző hat hónapban 262 nap volt. Március elején egyébként a térdprotézis-várólistán 14.784 beteg volt, vagyis egy hónap alatt 453 beteggel van több a várólistán.
SZAKMAI KRITÉRIUMOKAT HATÁROZ MEG AZ ÚJ PROTOKOLL
Az új várólista-protokoll az egészségügyi ellátásra szóló igényre, az ellátás lehetséges sorrendjére vonatkozóan olyan szakmai kritériumokat határoz meg, amelyek bizonyítottan összefüggnek, írja a NEAK. Ilyen többek között:
- az ellátási igényre való jogosultság megállapítása;
- az ellátás várható eredménye;
- az érintett betegek beavatkozás nélkül várható állapotváltozása
- és az ellátási prioritás is.
Az egészségbiztosító szerint a várólista-protokollok célja, hogy Magyarországon a várólista vezetésre kötelezett ellátások körében az ellátásban egységes szabályozás, ezt követően egységes gyakorlat alakuljon ki az ellátások egyenlő hozzáférhetősége érdekében.