Benyújtották a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot, több korlátozás is életbe lép

Halász János, a Fidesz országgyűlési képviselője kedd éjfél előtt nyújtotta be a parlamentnek „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslatot, amelyet korábban Orbán Viktor miniszterelnök „húsvéti nagytakarításként” harangozott be.
A benyújtott tervezet a külföldről támogatott szervezetekre vonatkozó szigorú szabályozást tartalmazza, amely jelentősen megnehezítené működésüket. Az előterjesztés szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal kezdeményezheti a kormánynál a szervezet hivatalos nyilvántartásba vételét, ha úgy ítéli meg, hogy annak tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti.
A KÖZÉLETI TEVÉKENYSÉG A DEMOKRÁCIÁBAN MINDEN MAGYAR ÁLLAMPOLGÁR JOGA
Az indítvány indoklásában Halász János hangsúlyozta, hogy „a közéleti tevékenység a demokráciában minden magyar állampolgár alapvető joga, amelyet meg kell védeni az idegen érdekek és külföldi pénzügyi erőforrások befolyásától”. A képviselő szerint „a külföldi befolyásolás súlyosan torzítja a demokratikus vitát, valamint a társadalmi és politikai akaratképzést”. Az Index szerint a javaslat részletesen definiálja a „közélet befolyásolására irányuló tevékenységet”, amely magában foglalja „a demokratikus vitára, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet”, „a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenységet”, valamint „az olyan tevékenységet, amely befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére”.
TÖBB KORLÁTOZÁS IS ÉLETBE LÉP
A nyilvántartásba vett szervezetekre vonatkozóan a törvényjavaslat több korlátozást is megemlít. A jövőben
- ezek az érintett szervezetek nem részesülhetnek az adózók személyi jövedelemadójának felajánlható egy százalékából származó támogatásokból,
- a külföldi forrásból érkező pénzügyi támogatásokat kizárólag a pénzmosás elleni küzdelemért felelős hatóság, vagyis a NAV előzetes engedélyével fogadhatnák el,
- emellett a vezetőknek, alapítóknak és felügyelőbizottsági tagoknak az országgyűlési képviselőkével megegyező tartalmú és formájú vagyonnyilatkozatot kellene tenniük, amelyeket a kormány hivatalos weboldalán tennének közzé.
A jogszabálytervezet értelmében mind a szervezet, mind annak irányítói kiemelt közszereplői státuszba kerülnének a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény alkalmazásában.