Több száz kispatika bezárhat, ha bevezetik az árrésstopot a vény nélkül megvásárolható gyógyszerekre

Ha a nemzetgazdasági miniszter valóban árréssapkát húz a vény nélkül megvásárolható készítményekre, néhány száz kispatika lehúzhatja a redőnyt – véli a Népszavának nyilatkozó gyógyszerpiaci elemző. Nagy Márton a Facebook bejegyzésében közös fotón szerepel Greskovits Dáviddal, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével, s a kép melletti magyarázat mindössze annyi, hogy egyeztetettek a nem támogatott gyógyszerek árának jelentős növekedéséről.
A GYÓGYSZEREK ÁRRÉSÉNEK LEFARAGÁSA
Bár senki sem tudja konkrétan hogyan kívánja a gyógyszerek árrését lefaragni a nemzetgazdasági miniszter, az ezzel kapcsolatos találgatásokból viszont akad bőven. A Népszava kiemelte, hogy egy szakmai Facebook-csoportban volt, aki már azt is tudni vélte, hogy 15 százalékban maximálják a patikai árrést. Mások azért aggódtak, ha a most még szabadáras termékekre is ársapkát húznak, bezárhatják a boltot. Megint mások az ársapkával érintett lehetséges termékkört próbálták összerakni.
ROMLANA A PATIKÁK JÖVEDELMEZŐSÉGE
A szakértők szerint ha a miniszter posztja azt jelentené, hogy ársapkát húz ezekre a termékekre, az egyértelműen és jelentősen rontaná a patikák jövedelmezőségét. Viszont nem járna azzal az előnnyel, hogy a 13 ezer forintos fogamzásgátlóért a jövőben csak ötezret kellene fizetni. A közfinanszírozott, azaz a támogatott gyógyszerek átlagos patikai árrése 7,8 százalék. Az 5500 forintnál drágábbaknál pedig ez az átlag 3,2 százalék, sőt, a 180 ezer forint felettieknél érvényesíthető pedig gyakran a banki költségeket sem fedezi.
A HÁZTARTÁSI CIKKEKRE IS KITERJESZTETTÉK AZ ÁRRÉSSTOPOT
Korábban megírtuk, hogy hétfőtől az árréscsökkentés a nem élelmiszer-jellegű termékekre is kiterjed. A drogériákban 30 termékkategóriában, így háztartási- és vegyiáruk, tisztálkodási és szépségápolási cikkek esetében az árrés 15 százalékra csökken” – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium.