Mikor használnánk fel a Föld éves erőforrásait? A magyar fogyasztás alapján ez már júniusban megtörténne
Június 24-én volt idén a magyarországi túlfogyasztás napja, ami azt jelzi, hogy az emberiség – ha a magyarországi fogyasztási mintát követné – ekkorra használta volna fel a Föld egy év alatt megújulni képes erőforrásait. A WWF Magyarország szerint országunk továbbra is a fenntartható szint felett használja a természeti erőforrásokat, valamint a globális átlagnál is kedvezőtlenebb mutatókkal rendelkezik.
A WWF Magyarország közleménye szerint a túlfogyasztás napja azt a dátumot jelöli, amikor egy adott ország már „elfogyasztotta” az adott évre jutó biokapacitását, ha mindenki az ottani átlagos fogyasztási szint szerint élne. A szervezet kiemeli, hogy bár idén egy hónappal későbbre tolódott ez az időpont a korábbi évekhez képest, ez önmagában nem feltétlenül jelent érdemi javulást a fenntarthatóság szempontjából. A WWF szerint az eltérés mögött részben az ipari termelés elmúlt években tapasztalt visszaesése, valamint az ebből fakadó környezetterhelés-csökkenés állhat. Emellett az is befolyásolhatja az adatot, hogy a Global Footprint Network időről időre finomítja a számítási módszertanát – részletezi a Telex.
„A túlfogyasztás napjának későbbre tolódása akkor jelent valódi eredményt, ha azt egyértelműen nem gazdasági nehézségek, hanem a hosszú távú tudatos szakpolitikai döntések, erőforrás-hatékony működés és egészségesebb ökoszisztémák idézik elő. Ebben pedig kulcsszerepe van a döntéshozók, a civil szféra és a helyi közösségek hatékony együttműködésének”
– mondta Dr. Csontos Csaba, a WWF Magyarország éghajlatvédelmi vezetője.
TÚLFOGYASZTÁSI MUTATÓK A GLOBÁLIS ÁTLAG FELETT
A WWF Magyarország hangsúlyozza: a hazai fogyasztási szint továbbra is jóval meghaladja a fenntartható értékeket, és a globális átlaghoz képest is kedvezőtlenebb képet mutat. A világátlag szerint a túlfogyasztás napja 2026. július 30-ára esik, vagyis globális szinten eddig a dátumig tartana ki a Föld egy évnyi erőforrása, ha mindenki az átlagos világfogyasztás szerint élne. A szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy a mostani elmozdulás csak akkor tekinthető pozitív tendenciának, ha azt nem gazdasági visszaesés, hanem tudatos, hosszú távú fenntarthatósági intézkedések okozzák.
FENNTARTHATÓSÁGI FORDULATOT SZORGALMAZ A WWF
A WWF Magyarország szerint időszerű lenne, hogy a döntéshozók átfogó, rendszerszintű programot indítsanak a természeti erőforrások megőrzésére. A szervezet úgy fogalmaz:
a fenntartható, zöld energia-előállítást és az erőforrások megőrzését nem a gazdasági fejlődés akadályaként, hanem annak alapfeltételeként kellene kezelni.
A WWF szerint ebben kiemelt szerepe van az új kormányzati struktúráknak, köztük az Élő Környezetért Felelős Minisztériumnak és a Gazdasági és Energetikai Minisztériumnak is, amelyeknek összehangolt szakpolitikai programot kellene indítaniuk a környezeti terhelés csökkentése érdekében.



