Megnyitott a Bozsó János emlékkiállítás a kecskeméti Klapka-házban
Bozsó János festőművész halálának 25. évfordulóján csütörtökön emlékkiállítás nyílt a kecskeméti Bozsó Gyűjteményben. A művész születésének 100. évfordulóján indított Bozsó 100 emlékév a Kontrasztok című tárlattal zárul.
Loránd Klára, a Bozsó Gyűjtemény igazgató-kurátora az MTI-nek elmondta: ez a kiállítás lesz a harmadik tárlat, amellyel az emlékévben a festőművész előtt tisztelegnek. A válogatásban Bozsó János 1960-as és 1970-es években készült, expresszív hangvételű, dinamikus ecsetkezelésű, erőteljes színvilágú munkái szerepelnek.
“Bozsó festészete a küzdelmek, kötöttségek és az érzelmi szabadságvágy egymást generáló kontrasztjaiból bontakozott ki”
– tette hozzá a gyűjtemény vezetője.
Felidézte, hogy az életmű bemutatott, két évtizedes szakaszát két fontos kiállítás zárta közre. Bényi László művészettörténész, festőművész 1959-ben Budapesten rendezte meg az Alföld a művészetben című nagyszabású tárlatot, amelyben a 19. századi tájképfestészetből kiindulva elsősorban a klasszikus alföldi iskola mestereit mutatták be Koszta, Rudnay, Tornyai vonulatával fémjelezve, emellett szerepet kaptak a kortársak is, így a vásárhelyiek, de Bozsó János is. Bozsó művészetét egyértelműen a klasszikus alföldi iskola folytatásaként tekintették.
A MŰVÉSZ KECSKEMÉTEN TALÁLTA MEG MŰVÉSZETÉNEK ALFÁJÁT ÉS OMEGÁJÁT
A kiállításnak helyet adó kecskeméti Klapka-ház a Bozsó Gyűjteménynek is otthona. A művész itt és a bemutatott korszakban vált műgyűjtővé. Az igazgató-kurátor szerint Bozsó Jánost a ház, a műterem, az alföld mindörökké Kecskemét városához kötötte, “itt találta meg életének, művészetének alfáját és omegáját”.
A tárlat 2023. december 14-e és 17-e között, majd január 11-étől csütörtöktől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható.
Forrás: MTI