Közélet

Megszólalt a MOHU: újabb termékek visszagyűjtése kötelező, 2027-ig hatezer konténer lesz az országban

Az Európai Unió 2025-től kötelezővé teszi a textilhulladék szelektív gyűjtését, Magyarországon pedig az EPR-rendszer finanszírozza majd a hulladékkezelést. A MOHU termék- és anyagáram-vezetője szerint a begyűjtött hulladék döntő többsége újrahasznosításra vagy energetikai felhasználásra kerül, a fennmaradó rész hulladéklerakóba jut. A szakember szerint a gyűjtőkonténerek száma folyamatosan növekszik, 2027-re pedig elérheti a hatezret.

Tavaly a korábbi évekhez képest fokozatosan nőtt a lakosság által leadott textilhulladék mennyisége, 2023 és 2024 között érzékelhető emelkedés volt tapasztalható – mondta a Pénzcentrum kérdésére Plánder Norbert, a MOHU termék- és anyagáram-vezetője. Hozzátette: a cég rendszerén keresztül ily módon begyűjtött hulladék mintegy 99 százaléka újrahasznosításra vagy energetikai hasznosításra került, a fennmaradó rész hulladéklerakóban végezte. A hasznosítható textilhulladék átlagosan 50 százaléka újrafelhasználásra, a többi újrafeldolgozásra vagy energetikai hasznosításra kerül.

AZ EU 2025-TŐL KÖTELEZŐVÉ TETTE A TEXTILHULLADÉK ELKÜLÖNÍTETT GYŰJTÉSÉT A TAGÁLLAMOK SZÁMÁRA

A szakember emlékeztetett rá: az Európai Unió 2025-től kötelezővé tette a textilhulladék elkülönített gyűjtését a tagállamok számára. Magyarországon a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) finanszírozza a textiltermékek hulladékának kezelését, melynek értelmében a gyártóknak és az első forgalomba hozóknak EPR-díjat kell fizetniük. Az EPR-rendszer hozzájárul ahhoz, hogy a gyártók felelősséget vállaljanak termékeik teljes életciklusáért, beleértve a hulladékká válásuk utáni folyamatokért is. A MOHU gondoskodik a begyűjtésről, előkezelésről, hasznosításra történő átadásról és együttműködést alakít ki az érintett szervezetekkel (pl. önkormányzatok, forgalmazók) a hatékony rendszer kialakítása érdekében – fogalmazott.

SZENNYEZETT DARABOKAT TILOS A KONTÉNERBE DOBNI

Az utóbbi hónapokban vélhetően mindenki találkozott már a vállalat logójával ellátott gyűjtőkonténerekkel. Plánder Norbert szerint jelenleg mintegy 3000 ilyen található az ország különböző pontjain, ezeknek körülbelül a fele új, a MOHU által megrendelt és kihelyezett konténer. A szakember szerint a koncesszió indulásakor a Textrade Kft-től átvett 1500 konténer folyamatos felújításon esik át, az új konténerekkel egységes megjelenést eredményezve.

A MOHU további modern konténereket helyez el ütemezetten, így a lakosság számára elérhető teljes konténerállomány a tervek szerint 2027-ig hatezerre emelkedik.

Ezáltal minden 1500–1700 lakosra jut majd egy konténer. A textilkonténerek mellett a lakosság az ország összes hulladékudvarában is leadhatja feleslegessé vált ruháit, textíliáit – húzta alá a MOHU termék- és anyagáram-vezetője. Egyébként a cégnek van egy igénybejelentő űrlapja is, amely segítségével az önkormányzatok, kiskereskedelmi egységek, oktatási intézmények jelentkezhetnek konténer kihelyezésére, a vállalat ezeket minden esetben elbírálja. A konténerekbe minden textilből vagy bőrből készült hulladék bedobható, azonban azt Plánder Norbert is kiemelte, hogy szennyezett, például olajos darabokat tilos a gyűjtőkbe helyezni. Egyébként magukra a konténerekre is ki van írva, hogy pontosan mit is lehet bedobni.

FELFESZÍTIK, KIPAKOLJÁK

Arról is kérdezték Plánder Norbertet, hogy manapság milyen gyakran tapasztalható, hogy felfeszítik, kipakolják a gyűjtőkonténereket. A szakember szerint ez egyre ritkábban tapasztalható, ami részben annak is köszönhető, hogy a cég új, Magyarországon gyártott, megerősített feltörésvédelemmel ellátott konténereket helyez ki országszerte. A hivatalos honlapjukon lehet böngészni a már kihelyezett konténerek helyszínéről, amit ITT találsz meg.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb