Sikeresen landoltak Kapu Tiborék a Csendes-óceánban, hatalmas mosollyal lépett ki az űrkapszulából – élőben mutatjuk a visszatérést a Földre (videóval) (frissítve)

Ismét élőben követhetjük az Axiom-4 küldetését, ugyanis ma hazatér Kapu Tibor a Nemzetközi Űrállomásról. A Crew Dragon lassan megkezdheti a deorbit manővert, amelynek első lépéseként néhány percen belül az űrkapszula hajtóműveit a haladási iránnyal ellentétesen gyújtják be egy hosszabb, körülbelül 10-15 perces égés erejéig, így csökkentve az űrkapszula sebességét.
Ezzel igen kritikus pillanatok várnak Kapu Tiborékra, mivel csak most veszi majd kezdetét a hazaút legrizikósabb szakasza a deorbit manőverrel. Az űrhajó sebessége ekkor lecsökken, és már a Föld gravitációs vonzása is hatással lesz rá, lerántva a Dragont a keringési pályáról, ami egyre lejjebb kezd süllyedni a légkörben. Ekkor már nincs visszaút, mivel az űrhajó fokozatosan közeledik a Föld felé, aminek első szakaszában a Dragon „csomagtartója” leválik a kapszuláról (köztük a külső napelemek és a hűtőradiátorok), mivel a légkörben úgyis csak elégne.
A LEGVESZÉLYESEBB SZAKASZ
A visszatérés legveszélyesebb szakasza a légkörbe való belépés, amikor az űrkapszula 120 kilométeres magasságban éri el a légkör felső rétegét, több mint 20 ezer kilométer per órás sebességgel. A levegőmolekulákkal való súrlódás hatására a kapszula körüli levegő ionizálódik és plazmává alakul, amelynek hőmérséklete elérheti az 1600-2000 Celsius-fokot is, így a kapszula külső szemmel úgy tűnhet, mintha izzó tűzgolyóként száguldana az égen. A légköri fékezés során a kapszula sebessége 500-600 kilométer per órára csökken, az űrhajósokra ekkor jelentős, akár 4-5 G-s nehézségi gyorsulás hat, ami azt jelenti, hogy a saját testsúlyuk négyszeresét-ötszörösét kell elviselniük az üléseikbe szíjazva – írja az Index.
A CSENDES ÓCEÁNBA CSAPÓDNAK
A plazmaréteg miatt ebben a néhány perces időszakban ráadásul a rádiókapcsolat is megszakad a földi irányítással, így ezekben a pillanatokban semmit sem fogunk tudni az űrhajósokról. A Dragon sebességének a csökkenésével körülbelül 5,5 kilométeres magasságban kinyílik a két kisebb stabilizáló, majd 1,8 kilométeres magasságban a négy hatalmas főernyő. Ezek tovább lassítják a kapszulát, biztosítva az óránkénti körülbelül 25-30 kilométeres sebességű vízbe csapódást – Kapu Tiborék esetében a Csendes-óceánon.
A Kapu Tiborékat szállító Crew Dragon űrhajó legkorábban 11:31-kor szállhat le, a SpaceX ezután hajóval gyűjti be a kapszulát, majd az űrhajósokat helikopterrel viszik át a szárazföldre.
FRISSÍTVE: LANDOLTAK KAPU TIBORÉK
Magyar idő szerint 11:32-kor sikeresen landolt a Crew Dragon a Csendes-óceánban. Kapu Tibor missziós szakértő mellett így Peggy Whitson amerikai parancsnok, Subhansu Sukla indiai pilóta, valamint Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel missziós szakértő is sikeresen visszatért a Földre. A mentőcsapatok már úton is vannak a kapszula felé.

FRISSSÍTVE: KAPU TIBOR IS ELHAGYTA A CREW DRAGONT
A SpaceX hamar begyűjtötte a kapszulát, nagyjából 40 perccel a visszatérés után az ajtót is felnyitották, és immár Kapu Tibor is elhagyta a Dragont. Az űrhajósokat helikopterrel viszik majd át a szárazföldre. Egyelőre nehézséget okozhat nekik a mozgás, hiszen a Nemzetközi Űrállomás mikrogravitációs környezetéhez szoktak. A legénységre számos orvosi vizsgálat vár, hogy megbizonyosodjanak róla, semmilyen kárt nem tett szervezetükben az űrutazás.

Kapu Tiborék tegnap indultak vissza, erről itt írtunk: