Orbán Viktor: Vlagyimir Putyin nem háborús bűnös
Orbán Viktor a német Bild című lapnak adott exkluzív interjút, amelyben az orosz–ukrán háborúról, többek közt Vlagyimir Putyinról és arról beszélt, hogy Oroszország hatalmi struktúrája még mindig nagyon stabil, szúrta ki a Szeged365.hu.
A WAGNER-CSOPORTRÓL: A MAGYAR HÍRSZERZÉS JELENTÉSEI ALAPJÁN NEM JELENTŐS ESEMÉNY
Az interjú elején a Bild újságírója, Paul Ronzheimer – aki a lap ukrajnai riportere is – arról kérdezte a kormányfőt, hogy mit gondol a Wagner-csoport lázadásáról. Orbán Viktor azt mondta, szerinte nincs nagy jelentősége az eseménynek. Arra a kérdésre, hogy ezt miből gondolja, azt mondta, a magyar hírszerzés jelentései alapján, amely „minden másnál megbízhatóbb”. „Ők azt mondták, hogy nem jelentős esemény” – mondta.
Ezután arról kérdezték a miniszterelnököt, hogy szerinte Putyin meggyengült-e a történtek után. Orbán Viktor azt mondta, a gyengeség jele lehet az, hogy ez megtörténhetett, az viszont az erőé, hogy 24 órán belül rendezni tudták a konfliktust. Arra a kérdésre, hogy Putyint erősnek véli-e, azt mondta: “Putyin Oroszország elnöke. Ha valaki úgy gondolja, hogy ő kudarcot vallhat, vagy leválthatják, akkor nem érti az orosz népet és az orosz hatalmi struktúrát.”
PUTYIN OROSZORSZÁGA MÉG MINDIG NAGYON STABIL
A miniszterelnök másik kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy szerinte 2024-ben is Putyin lesz Oroszország elnöke. Szerinte bárki bármit mond, Oroszország hatalmi struktúrája még mindig nagyon stabil. „Oroszország máshogy működik, mint mi. A struktúrái nagyon stabilak. A hadseregen alapulnak, a titkosszolgálaton, a rendőrségen, tehát másfajta ország, mint mi, katonai orientációjú ország. Nem olyan ország, mint Németország vagy Magyarország […]. Tehát ha a mi logikánk alapján akarjuk megérteni a működését, akkor tévedni fogunk” – mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint senki sem tudja, hogy Putyint miként lehet leváltani. “Ő stabil vezető, akit Oroszország élére választottak, népszerű, és a mögötte álló struktúrák elég erősek” – mondta.
ORBÁN VIKTOR: ÉN MAGYARORSZÁGÉRT KÜZDÖK, NEM ÉRDEKEL PUTYIN
Az újságíró ezután arról kérdezte Orbán Viktort: ha 1989-ben még a szovjetek ellen beszélt Budapesten, akkor most miért barátkozik mégis Putyinnal, és szegődött az oroszok mellé? A kormányfő a kérdésre kérdéssel felelt: “Ön provokálni akar engem ezzel a kérdéssel? Tudja, ha azt mondja, hogy a magyarok oroszpártiak vagy az oroszok barátai, az ellenkezik a történelmi tapasztalatunkkal. Én Magyarországért küzdök. Engem nem érdekel Putyin. Nem érdekel Oroszország. Magyarország érdekel. Amit én teszek, azok olyan cselekedetek, amelyek Magyarország javát szolgálják. És mindaz, ami most Oroszország és Ukrajna közt történik, rossz a magyaroknak. Veszélyes a magyarokra” – mondta Orbán Viktor, utalva arra, hogy kárpátaljai magyarok is meghaltak a harcokban.
UKRAJNA NEM NYERHET – AZ SZÁMÍT IGAZÁN, HOGY AZ AMERIKAIAK MIT AKARNAK
A kormányfő ezután azt mondta, szerinte lehetetlen, hogy Ukrajna megnyerje ezt a háborút, mert „Ukrajna hamarabb kifogy a katonákból, mint Oroszország, és végül ez dönt”. Elmondta, hogy szerinte a nyugati támogatás kudarcot vallott. Azt is hozzátette, hogy szerinte Ukrajna már nem tekinthető szuverén nemzetnek. „Ami igazából számít, hogy az amerikaiak mit akarnak. Ukrajna már nem szuverén ország. Nincs pénzük. Nincs fegyverük. Csak azért tudnak harcolni, mert a Nyugat támogatja őket. Tehát ha az amerikaiak úgy döntenek, hogy békét akarnak, akkor béke lesz” – fogalmazott.
PUTYIN NEM HÁBORÚS BŰNÖS ORBÁN VIKTOR SZERINT
Végül arról is kérdezték a miniszterelnököt, ha Putyin Magyarországra jönne, akkor a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) márciusi elfogatóparancsa értelmében letartóztatnák-e. Orbán Viktor azt mondta, Putyin egyelőre nem tervez Magyarországra jönni, ezért erről legfeljebb csak hipotetikusan lehet beszélni. Majd a riporter megkérdezte arról, hogy ő maga háborús bűnösnek tartja-e Putyint. “Nem, számomra nem az” – mondta Orbán Viktor, majd kifejtette, hogy miért nem. „Azért, mert háborúban állunk. Háborús bűnökről a háború után lehet beszélni. Ha fegyverszünetet akarunk, és tárgyalást, akkor meg kell győznünk a konfliktus részvevőit, hogy üljenek le az asztalhoz. Nem lenne jó ötlet azt mondani nekik, hogy »gyertek, üljetek le, letartóztatunk titeket«. Tehát ezekről a jogi és büntetőjogi következményekről legfeljebb a békekötés után vagy a béke részeként beszélhetünk. Most teljesen értelmetlen erről beszélni ” – fogalmazott.
Forrás: szeged365.hu