Nagy Márton: elfogadta a költségvetést a kormány, a hiány idén 4 százalék körül alakulhat – Kormányinfó élőben, a Kecskemét365.hu-n

Mint megírtuk, csütörtök délután ismét Kormányinfót tartanak, ahol Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő várhatóan tájékoztatást ad az aktuális kormányzati döntésekről.
Biztosan felmerül majd témaként az április 14-én elfogadott és Sulyok Tamás köztársasági elnök által még aznap aláírt Alaptörvény-módosítás, illetve az is meglepetés, hogy jelen lesz Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is.
Mindezek mellett várhatóan a következő témákat érintik majd:
- kéknyelv-betegség ütötte fel a fejét az országban, miközben a száj- és körömfájás vírus okoz jelentős károkat a magyar haszonállat-állományban;
- az április 14-én a parlament által elfogadott és Sulyok Tamás köztársasági elnök által még aznap aláírt Alaptörvény-módosítás,
- valamint a Budapesten folytatódó demonstrációk sorozata.
Ahogy mindig, úgy most is élő szöveges tudósítással jövünk majd a legfrissebb bejelentésekről a Kecskemét365.hu-n.
FRISSÍTVE (15:10): KEZDÜNK
Rendhagyó módon csütörtökön ülésezett a kormány, amelyen a leginkább a költségvetés volt a téma – jelentette be Gulyás Gergely, majd azt mondta, hogy ennek részleteiről Nagy Márton fog beszámolni a Kormányinfón.
FRISSÍTVE (15:11): NŐ A MINIMÁLBÉR ÉS ADÓEGYSZERŰSÍTÉS JÖN
Főként a költségvetésről volt szó a mai kormányülésen. A legfontosabb annak a környezetnek a megértése, amiben ez a büdzsé megszületik: még mindig tart a háború, de ez a békeköltségvetése lesz – ismertette Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. Felidézte, hogy a kormány a gyermekes családok újabb támogatásokra számíthatnak, az édesanyáknak több lépcsőben bevezetendő szja-mentességének köszönhetően, amelyet már korábban bejelentettek. 13 százalékkal nő majd a minimálbér, valamint megőrzik a nyugdíjak vásárlóerejét.
“Számos adóegyszerűsítés jön” – jelentette ki Gulyás.
A Portfolio szerint azt is közölte, hogy folytatódnak a béremelések, amelyekre megvan a fedezet a büdzsében, amely egy óvatos tervezés eredménye. Gulyás Gergely azt is közölte, hogy a héten elkezdődött a kormány konzultációs szavazása, amelyben Ukrajna EU-csatlakozásáról mondhatnak véleményt a magyarok.
FRISSÍTVE (15:15): 2,5 LEHET A GDP-NÖVEKEDÉS
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy a kormány elfogadta a 2026-os költségvetés tervezetét, amelyet hamarosan benyújtanak a Költségvetési Tanácsnak, majd május 2-án a parlamentnek is. A makrogazdasági háttérszámítások szerint
- 2025-re 2,5%-os, míg 2026-ra már 4,1%-os reál GDP-növekedéssel számolnak,
- az idei átlagos inflációt 4,5%-ra becsülik, míg jövőre 3,6%-os értékkel terveznek,
- a költségvetési hiány idén 4% körül alakulhat, amelyet jövőre 3,7%-ra csökkentenének,
- a célzott államadósság-mutató (GDP-arányos bruttó államadósság) 2025-ben 73,1%-ról 2026-ra 72,3%-ra mérséklődhet.
A miniszter kiemelte, hogy a 2026-os büdzsé fő számait a gazdasági stabilitás és a fenntartható növekedés szempontjai mentén állították össze. Az államadósság csökkentése továbbra is prioritás, miközben a költségvetés szerkezetében jelentős átrendeződéseket is terveznek.
FRISSÍTVE (15:17): FELSŐOKTATÁS
A felsőoktatásban tanuló hallgatók számával kapcsolatban is jelezte: az idei 88 ezres létszám 2026-ra 75 ezer főre csökkenhet. Ez is része annak az átfogó kormányzati stratégiának, amely a hatékonyságot, a célzottabb forráselosztást és a hosszú távú gazdasági versenyképességet igyekszik növelni.
FRISSÍTVE (15:18): KIEMELT SZEREPET KAP A CSALÁDPOLITIKA
Nagy Márton a kormányinfón további részleteket is megosztott a 2026-os költségvetés szerkezeti elemeiről. A tervezet szerint a kiadási főösszeg jövőre megközelíti a 35 ezer milliárd forintot, míg a bevételi oldal 34 ezer milliárd forint körül alakulhat.
A pénzforgalmi szemléletű hiány 4100 milliárd forintra, az eredményszemléletű hiány pedig 3600 milliárdra tehető, ami a GDP-hez viszonyítva 3,7%-os hiányt eredményez.
A miniszter hangsúlyozta, hogy a költségvetési politika célja továbbra is a hiány csökkentése, különösen a kamatkiadásokkal párhuzamosan. A költségvetésben kiemelt szerepet kap a családpolitika is: 2026-ban a kormány 4800 milliárd forintot szán erre a célra. Ezen felül a lakossági rezsivédelem további 800 milliárd forintot tesz ki, így a két tétel együttesen 5600 milliárd forintot jelent. A családtámogatásokon belül a háromgyermekes anyák személyi jövedelemadó-mentessége, valamint a kétgyermekesekre kiterjesztett kedvezmények összesen 270 milliárd forintot igényelnek. Emellett a családi adókedvezmények megduplázására 210 milliárd forintot különítettek el – írja a Portfolio. A miniszter szerint a cél az, hogy ezek a támogatások hosszú távon is fenntarthatóak és kiszámíthatóak maradjanak a családok számára.
FRISSTÍVE (15:20): UNIÓS FORRÁSOKKAL TERVEZNEK
A jövő évi költségvetésben a védelmi kiadások továbbra is a GDP 2%-át teszik ki, ennek keretében 1900 milliárd forintot fordítanak a honvédség fejlesztésére. Gazdaságfejlesztésre összesen 4900 milliárd forint jut, amelyből 2200 milliárd uniós, további 2200 milliárd pedig hazai költségvetési forrásból érkezik. Nagy Márton ígéretet tett arra, hogy kiemelt figyelmet kap az agrárium is: az ágazat támogatására 1300 milliárd forintot különítenek el, ebből az uniós támogatások több mint 1000 milliárdot tesznek ki, míg 200 milliárd forint hazai forrásból származik.
A kormány számításai szerint 2026-ban összesen 3000 milliárd forintnyi uniós forrás áll majd rendelkezésre, szemben a 2025-re várt 2000 milliárddal.
A költségvetés számol több fontos béremelési intézkedéssel is. A rendvédelmi dolgozók számára fél évnyi fegyverpénzt különítenek el, amely 450 milliárd forintos kiadást jelent, és része a honvédelmi és védelmi kutatási programnak is. A miniszter kijelentette: a minimálbér 2026-ra 13%-kal emelkedik az idei 9%-os növekedés után, a közszférában pedig januártól újabb 15%-os illetményemelésre kerül sor a köztisztviselőknél – ez a második üteme a 2025-ben megkezdett bérmegállapodásnak. Az önkormányzati szektorban – különösen a 10 ezer fő alatti településeken – szintén végrehajtanak bérrendezést, és egyéb alkotmányos szervezeteknél, így például az igazságügy területén is várhatók béremelések.
FRISSTÍVE (15:24): MARADNAK A KÜLÖNADÓK, ADÓEGYSZERŰSÍTÉSEK JÖNNEK
A bevételi oldalon a kormány továbbra is fenntartja az extraprofitadók rendszerét azokban a szektorokban, ahol a rendkívüli nyereségek megmaradtak. Nagy Márton szerint ez különösen igaz a bankszektorra, ahol a kamatszint továbbra is magas, jelenleg 6,5% körüli, így indokolt az extraprofitadó alkalmazása. Az adórendszer egyszerűsítésére és digitalizálására vonatkozó lépések is szerepelnek a jövő évi költségvetésben – jelentette be a nemzetgazdasági tárcavezető. A helyszíni adóellenőrzések papírmentessé válnak: az ellenőrzések eredményeit ezentúl teljes egészében elektronikus úton rögzítik és kommunikálják. Emelkedik az automatikusan biztosítható fizetési könnyítés összeghatára is: magánszemélyek és egyéni vállalkozók esetén az eddigi egymillióról kétmillió forintra nő ez a keret. A társaságiadó-kedvezmények rendszere is bővül, ezzel a célzott fejlesztések ösztönzését kívánja elérni a kormány.
FRISSÍTVE (15:27): VÉDELMI TARTALÉK IS LESZ
A védelmi kiadások elszámolásával kapcsolatban a kormány előrelátó lépéseket tesz – ismertette a nemzetgazdasági miniszter. Mivel az Európai Unió jelenleg vizsgálja, hogy a védelmi célú kiadásokat kivegyék-e a költségvetési szabályozás alól, ezért a magyar kormány egy úgynevezett „védelmi tartalék” elnevezésű költségvetési sort hoz létre – jelentette ki Nagy Márton. Ez lehetőséget teremt arra, hogy amennyiben az uniós szabályozás megváltozik és mozgástér nyílik a GDP 1,5%-áig terjedő védelmi kiadások elszámolására, a kormány parlamenti felhatalmazással élni tudjon ezzel az opcióval.