Közélet

Mintegy 2500 családját vesztett vagy speciális igényű gyermek kapcsolódhat ki nyáron a Bács-Kiskun vármegyei ÁGOTA Falván

Mintegy 2500 családját vesztett vagy speciális igényű gyermek és kísérői kapcsolódhatnak ki a nyáron az Erzsébet-táborok új partnerhelyszínén, a Bács-Kiskun vármegyei ÁGOTA Falván – jelentette be a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár a helyszínen.

Fülöp Attila az Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány (ÁGOTA) a Bács-Kiskun vármegyei Tass-Alsószenttamáson kialakított rendezvényhelyszínén arról beszélt, hogy egyedülálló lehetőség a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok számára ÁGOTA Falva.

A GYERMEKVÉDELEM BÜSZKESÉGE

“Bátran mondhatjuk, hogy a gyermekvédelem büszkesége, olyan terápiás lehetőség ez a hazai gyermekvédelmi gondoskodásban élőknek, ami korábban nem létezett, ezért az egyik legfontosabb fejlesztés az elmúlt években ÁGOTA Falva” – fogalmazott. Az államtitkár kiemelte: a magyar kormány célja, hogy a jövőben a gyermekvédelmi gondoskodásban élőknek is legyen egy olyan táboroztatási lehetősége is, ami “csak nekik és csak róluk szól”.

A Lélekgyógyító Szent Erzsébet-tábor keretében az idei nyár folyamán öt turnusban, turnusonként 440 gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatal érkezik kísérőikkel az ország szinte minden területéről ÁGOTA Falvára.

A táborban résztvevő fiataloknak és gyermekeknek a legfontosabb, hogy kötődést és közösséget találjanak – fogalmazott Fülöp Attila, kifejtve, hogy ÁGOTA Falván nemcsak a játékról szól az itt eltöltött egy hét, hanem legalább annyira a terápiás épülésről is.

KISEBB KÖZÖSSÉGBEN SOKKAL JOBBAN LEHET FOGLALKOZNI A GYEREKEK IGÉNYEIVEL

Hornyák Tibor, az Erzsébet Alapítvány elnöke elmondta, hogy egyházi hátterű szervezetük 2016 óta, már 10 éve szervezi az Erzsébet-táborokat, amelyek állami költségvetési támogatással valósulnak meg. Felidézte, hogy a kezdetektől, mindig is voltak állami gondoskodásban élő, családjukat vesztett vagy speciális igényű gyermekek a táborokban, de az elmúlt tíz évben azt tapasztalták, hogy egy kisebb közösségben sokkal jobban lehet foglalkozni ezeknek a gyermekeknek az igényeivel. Ehhez találtak partnerre az ÁGOTA közösségben, hiszen mint mondta: “ÁGOTA Falva olyan, mint egy árnyas oázis a nagy alföldi róna közepén”, szakembereik tudása pedig egyben egy lelki oázist is jelent az idelátogatóknak. Az Erzsébet-táborok ötödik táborhelyeként Zánka, Fonyódliget, Zalaszabar és Erdély mellett ÁGOTA Falván fogják évről évre megszervezni a Lélekgyógyító Szent Erzsébet-táborokat.

TERÁPIÁS TÁBORI STRUKTÚRA VALÓSUL MEG

Kothencz János, a Szeged-Csanádi Egyházmegye Gyermek és Ifjúságvédelem – Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója arról beszélt, hogy a megszervezett táborokban egy “olyan hiányt próbálnak pótolni a gyermekvédelmi gondoskodásban élőknek, ami nem hétköznapi”. A résztvevő fiatalok és gyermekek nagy része különleges vagy speciális szükségletű, de az átlagos szükségletformák esetében is kihívást jelent számukra a nehéz életeseményekkel, traumákkal és egyéb problémákkal való szembenézés vagy azok feldolgozásának megkezdése. A szocializációs folyamataik sérülései miatt számos hátránnyal küzdő gyermekek és fiatalok Lélekgyógyító Szent Erzsébet-táborában terápiás tábori struktúra valósul meg, ahol az egyik legfontosabb a sorsközösség megtapasztalása.

BIZALOM ÉS KAPCSOLATOK

Mint tovább elhangzott, a családból kiemelt gyermekek hét olyan területen mutatnak elmaradást családban felnövekvő társaikhoz képest, ami az életben való boldoguláshoz elengedhetetlenül szükséges. Ez a hét hiányterület – a bizalom; az interperszonális kapcsolatok; a traumák és nehéz életesemények feldolgozása; a normák, vezérfonalak és értékrend; a kiszolgáltatottság és az ahhoz fűződő viszony; az önrendelkezés; valamint a jövőkép és a teljesítményhez való viszony – lett az ÁGOTA Alapítvány szervezetében kialakított KÁSZPEM-módszer hét alappillére. Ezek mentén egy élményterápiás programstruktúrába ágyazva foglalkoznak a Lélekgyógyító Szent Erzsébet-táborokban a gyermekekkel – írja az MTI.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb