Közélet

Ahol múltunk és jelenünk találkozik: különleges várostörténeti kiállítás nyílt a felújított, szecessziós stílusú Kecskeméti Városházán

Hatalmas ünnepségsorozat veszi kezdetét a Hírös városban június 4-10. között: megújult ugyanis Kecskemét egyik ikonikus épülete, a méltán híres, gyönyörű szecessziós Városházánk. Ebből a jeles alkalomból egy héten át sok-sok programmal ünneplünk Kecskeméten, többek között a vadiúj Látogatóközpont várja az érdeklődőket, ami élményalapú, interaktív kiállítással mutatja be a város fordulatokban bővelkedő történetét az Árpád-kortól egészen napjainkig.

„Kecskemét, hírös város” – várostörténet a középkortól napjainkig című kiállítás egy modern, XXI. századi, élményalapú látványelemekkel, fényekkel, hangokkal és illatokkal gazdagított, multimédiás tartalmakkal is rendelkező, interaktív kiállítás, amely 9 termen keresztül vezeti végig a látogatókat a város fordulatos történetén.

FELTÁRUL VÁROSUNK MÚLTJA

A kiállítás mélyfúrást végez Kecskemét évezredes múltjában, mintegy 310 különböző témát tömören feldolgozva, amelyek mozaikszerűen összeállva a látogató elé tárják a város múltjának rétegeit. A levéltári kutatásokon alapuló témák az érdekességek mentén építkezve, közérthető módon, a Z és az alfa generáció által is jól dekódolható formában kerülnek bemutatásra.

KECSKEMÉT POLGÁRAINAK HÉTKÖZNAPJAI ÉS ÜNNEPEI IS MEGJELENNEK

A kiállítást számos, eddig csak szakmai tanulmányokban megtalálható oklevél reprodukciója, metszetek, archív képek, valamint az ismeretátadás egyik legkorszerűbb és legélvezetesebb formáját követve, infografikák illusztrálják. Kiemelten fontos volt az életmód bemutatása is, hogy hogyan teltek az egyes századokban a város minden rendű és rangú polgárainak, lakóinak a hétköznapjai és ünnepei. (Ez a 2020-as években a kiállítások közönségének az egyik legjobban keresett tartalma.)

A KIÁLLÍTÁS MINDEN KOROSZTÁLY SZÁMÁRA ÉLMÉNYT NYÚJT

A legfrissebb történeti adatok élményszerű bemutatásával, a kiállítás létrehozásával egyértelműen cél volt az is, hogy a település történetének a megismerésével a kecskemétiek kötődése tovább erősödjön a városukhoz, hogy létezzen egy olyan tér, ahol korszerű formában minden korosztály megismerheti a város fordulatos történetét. A kiállítás arculatát meghatározza a település ikonikus gyümölcse, a barack, pontosabban annak a színe, amelyhez a zöld és a fehér szín társul.

TÖBB SZIMBÓLUM IS MEGJELENIK AZ EGYES TERMEKBEN

A kecskeméti Városháza homlokzatára, belső falaira, boltozataira Lechner Ödön és Pártos Gyula építészek szimbolikus motívumokban gazdag díszítést terveztek. A Nap, a Hold és a csillagok például a városháza számos felületén feltűnnek. Éppen ezért a kiállítás első három terméhez hozzárendelésre került egy-egy égitest, amely meghatározza az adott terem díszítését. Hasonlóképpen a Városháza gazdag külső homlokzati díszítésén megjelenő Zsolnay-majolikadíszek a magyar történelem jeles alakjait ábrázolják (Huba vezér, Árpád fejedelem, Zrínyi Miklós, Thököly Imre, Hunyadi Mátyás, Hunyadi János, Szent István király, I. Ferenc József arcmásai), közülük is kiválasztásra került egy-egy személy az első három teremnél, aki az adott korszakot jellemzi.

A szecessziós városháza felújítása, és benne az interaktív kiállítás létrehozása révén Kecskeméten is létrejött egy olyan ikonikus turisztikai vonzerő, amely miatt önmagában is érdemes a turistáknak felkeresniük az alföldi várost. A kecskeméti Városháza komplex műemléki felújítása és a Városháza Látogatóközpont, valamint a „Kecskemét, hírös város” – várostörténet a középkortól napjainkig” című kiállítás a Modern Városok Program keretében valósult meg.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb