Városházi szelfi pont, gasztrosarok, kiállításmegnyitók és koncertek kavalkádja varázsolja ünnepivé ma a felújított kecskeméti Városháza programjait
Hatalmas ünnepségsorozat vette kezdetét a Hírös városban június 4-én: megújult ugyanis Kecskemét egyik ikonikus épülete, a méltán híres, gyönyörű szecessziós Városházánk. Ebből a jeles alkalomból egy héten át sok-sok programmal ünneplünk Kecskeméten, így a mai nap kínálata is teli van színes és változatos eseményekkel. Cikkünkben mutatjuk, mire számíthatsz kedden.
Az én Városházám, a tiéd, a miénk. Ezzel a mottóval startolt el június 4-én, az egészen június 10-ig tartó egyhetes ünnepségsorozat a Hírös város ikonikus épületének felújítását ünnepelve. A mai nap is programokban gazdag lesz: családi nyomozó játék, városházi szelfi pont, gasztrosarok, kiállításmegnyitók és koncertek kavalkádja varázsolja ünnepivé a kedd délutánt.
JÚNIUS 6. (KEDD)
A Cifrapalota titkai – családi nyomozó játék
Nyomozzon együtt a család! A rejtvények megoldása, a titkok felderítése és az elrejtett nyomok utáni kutatás segít feltárni a Cifrapalota titkait.
A játék június 6. és 10. között érhető el.
Helyszín: Cifrapalota
16:00-18:00 Szecessziós kézműves foglalkozás
Stencilezéssel egyedi, szecessziós motívumokkal ellátott vászontáska készítése és kerámia díszek festése.
Helyszín: Városháza főbejárata
16:00-18:00 Városházi szelfi pont
A Városháza előcsarnokában felállított szelfigép segítségével feledhetetlen, örök emléket készíthet egy varázslatos szecessziós miliőben. Az itt készült fotók azonnal kinyomtathatók, elküldhetők e-mailen vagy akár meg is oszthatók a közösségi oldalakon.
Helyszín: Városháza előcsarnoka
16.30-22.00 „Ha kiindulsz Erdély felől…”
– tematikus erdélyi délután a Népi Iparművészeti Gyűjteményben
16:30 Erdélyi népviselet- kiállításmegnyitó
Válogatás Pitlik-Sípos Eszter néptáncpedagógus, népviseletgyűjtő kollekciójának erdélyi viseleteket bemutató darabjaiból.
Helyszín: Népi Iparművészeti Gyűjtemény
16:30 Gasztrosarok – az erdélyi konyha ízei
Hogyan készül a puliszka és a tradicionális kürtőskalács? Lovász Ibolya népi iparművész gasztronómiai bemutatójában az erdélyi magyar konyha két jellegzetes ételének elkészítését ismerhetik meg az érdeklődők.
Helyszín: Népi Iparművészeti Gyűjtemény
17:30 Népzenei koncert
A koncert körbejárja Erdély sokszínű népzenei örökségét, amelyet táncház követ.
Helyszín: Népi Iparművészeti Gyűjtemény
18.00 Kézműves foglalkozások Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület tagjaival
A sámánfonás, körmöcskével történő fonás, csuhézás és egyéb technikák megismerése.
Foglalkozásvezetők: Barcsik Ibolya népi iparművész és Vágó Piros
Helyszín: Népi Iparművészeti Gyűjtemény
17:00 Nagybányaiak a Kemény-gyűjteményből – kiállításmegnyitó
A Nagybányai Művésztelep 1896-os megalapításától kezdve meghatározó módon befolyásolta a 20. század első évtizedeinek magyar képzőművészeti törekvéseit. A Bozsó Gyűjtemény Kemény Gyula méltán elismert magángyűjteményéből válogatta a kvalitásos műveket.
A kiállítást megnyitja: Dr. Nátyi Róbert művészettörténész, kari dékán (Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Kara)
Látogatható: 2023. augusztus 20-ig.
Helyszín: Bozsó Gyűjtemény
18:00 Szecessziós testvérvárosaink Nagyvárad, Marosvásárhely és Szabadka
Kecskemét gazdag századfordulós-szecessziós építészeti együttese Magyarországon egyedülállónak számít, mivel legközelebbi rokonai (Szabadka, Marosvásárhely, Nagyvárad) ma már határainkon túl találhatóak. Az előadás ezeket a rokoni szálakat boncolgatja.
Előadó: ifj. Gyergyádesz László Móra Ferenc-díjas művészettörténész
Helyszín: Városháza Díszterem
19:00 Adagio – zenés, irodalmi műsor
József Attila, Radnóti Miklós, Weöres Sándor, és Juhász Gyula versei ötvöződnek a népzene, a klasszikus és kortárs zene sajátos ízeivel.
Közreműködnek: Balogh Kálmán – cimbalom, Csík János – hegedű, ének, Dresch Mihály – szaxofon, fuhun, Őze Áron – színművész, Bognár András – nagybőgő.
Helyszín: Városháza Díszudvar
20:30 Erdély ég és föld között – kertmozi
A produkció száznál is több legendás erdélyi helyszínt mutat be. A természeti csodák mellett feltárja a régi mondákat, és bemutatja a táj és a tájban élő ember viszonyát is. A vetítés után – melyen az alkotók is részt vesznek – lehetőség nyílik a film készítéseinek kulisszatitkairól beszélgetni.
A sorozat a Médiatanács Mecenatúra Program, valamint a Magyar Művészet Akadémia támogatásával készült. A sorozat narrátora Reviczky Gábor, Kossuth-díjas színművész.
Rendező: Bárány Krisztián és Takó Sándor
Forgatókönyvíró: Bárány Krisztián
Helyszín: Népi Iparművészeti Gyűjtemény
AZ ESŐ SEM LEHET AKADÁLY
Az eső sem lehet akadály a felújított kecskeméti Városháza megnyitó ünnepségsorozatának megtartásában. Az esős időjárás miatt a Díszudvarban tervezett esti koncertek szükség esetén a Díszteremben lesznek megtartva. Így a ma esti 19 órakor kezdődő Adagio – zenés irodalmi műsorra a Díszteremben várják az érdeklődőket.