Startol a „Csipkerózsika Szűrőprogram” a kecskeméti óvodákban: napjaink egyik népbetegségére szűrik a kicsiket
„Csipkerózsika Szűrőprogram” indul a lisztérzékenység szűrésére a kecskeméti óvodákban. Az egészségügyi prevencióra felhívva a figyelmet, különös tekintettel a gyermekeket érintő szűrőprogramokra, tavasszal az önkormányzat ingyenes cöliákia szűrést szervez valamennyi 6 éves korú kecskeméti óvodás számára, tudatták szerkesztőségünkkel.
A KORAI FELIMERÉSSEL A KÉSŐBBI BETEGSÉGEK MEGELŐZHETŐEK
Napjaink egyre nagyobb népegészségügyi problémája a lisztérzékenység (cöliákia), melynek időben történő felismerése számos súlyos szövődménytől, autoimmun betegség kialakulásától óvhatja meg az érintetteket. Kutatások bizonyítják, hogy ezek előfordulása ugrásszerűen megnő, ha csak felnőttkorban ismerik fel, míg a kora gyermekkorban diagnosztizált és gluténmentes diétát tartó személyekben sokkal alacsonyabb. A lisztérzékenység a kalászos gabonák fogyasztásával provokált autoimmun betegség, mely a bélrendszer és más szervek károsodását okozza.
Az érintettek jelentős része gyermekkorban tünetmentes, vagy csak jellegtelen panaszai vannak (vashiány, fáradékonyság, tejcukor emésztési zavar). Korai felismeréssel és kezeléssel a súlyos betegség kialakulása, valamint a nem kezelt betegség miatti későbbi szövődmények (pajzsmirigy betegségek, cukorbetegség, csontritkulás, májbetegség, idegrendszeri betegség, egyes rosszindulatú daganatok) megelőzhetők.
KIMUTATJÁK A REJTETT BETEGSÉGEKET
A szűrővizsgálat célja, a tünet- és panaszmentes személyek vizsgálata, a rejtett betegség kimutatása, fennállásának valószínűsítése. A szűrést végző Cödimed Kft. összesített adatai szerint az elmúlt 17 évben 122 településen/városban/kerületben összesen 20257 gyermek szűrővizsgálatát végezték el.
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata kiemelt figyelmet fordít az egészségügyi prevencióra, különös tekintettel a gyermekeket érintő szűrőprogramokra. Ettől a céltól vezérelve tavasszal az önkormányzat ingyenes cöliákia szűrést szervez valamennyi 6 éves korú kecskeméti óvodás számára. A szűrés kapcsán érintett korcsoportok: 2017. szeptember 1. – 2018. augusztus 31. között született gyermekek, valamint azok a gyermekek, akik 2017. szeptember 1. előtt születtek, de az idei oktatási évben még óvodai jogviszonnyal rendelkeznek, és az előző évben NEM történt meg náluk a szűrővizsgálat.
ÍGY ZAJLANAK MAJD A SZŰRŐVIZSGÁLATOK
- Az óvodavezetők tájékoztatását követően az óvónők segítségével tájékoztató anyagok, illetve beleegyező nyilatkozatok eljuttatására kerül sor az érintett gyermekek szülei részére.
- A lisztérzékenység szűrésre az óvodákban kerül sor, egy gyorsteszt segítségével, melyet szakemberek végeznek el. A Biocard™ gyorsteszthez egy csepp vér elegendő, melyet miniatűr, egyszer használatos eszközzel ujjbegyből vesznek. A mintavétel gyakorlatilag fájdalmatlan, az eredmény 10 perc eltelte után leolvasható.
- A szűrővizsgálat eredményéről minden szülő írásban kap tájékoztatást a szűrővizsgálat elvégzésének napján. Pozitív helyszíni minta esetén a szülők tájékoztatást kapnak a további kivizsgálás menetére vonatkozóan.
ÁPRILIS ELEJÉN KEZDŐDNEK A SZŰRÉSEK
A szűrőprogram elvégzése során kapott eredményeket Dr. Korponay-Szabó Ilma (MTA doktora, egyetemi docens, Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum, Heim Pál Kórház Coeliákia Centrum, Budapest) értékeli. A kecskeméti óvodákban április elején kezdődnek a szűrések. Létszámtól függően naponta 3-4 óvodában, kb. 100-120 gyermek vizsgálatára kerül sor.