Kikapcs

Csillaghullás lesz a héten, sötétedés után bármikor felbukkanhatnak a Drakonidák

Október 8–9-én éri el maximumát a Drakonidák csillaghullása. Noha az esemény nem tartozik a leglátványosabb éves meteorzáporok közé, így is különleges rajról van szó: míg a legtöbb meteorcsoport tagjai a kora hajnali órákban figyelhetők meg, addig a Drakonidák sötétedés után bármikor felbukkanhatnak.

Mint kiderült, ennek oka az, hogy látszólagos forrásuk, azaz radiánsuk, a Sárkány (Draco) csillagkép cirkumpoláris csillagkép, ami 24 óránként egyszer látszólag megkerüli a Sarkcsillagot. A Draco így az északi féltekén esténként tiszta égbolt esetén mindig látható.

KEVÉS AZ ESÉLY ARRA, HOGY A DRAKONIDÁK SOK METEORT ADJANAK

Az Amerikai Meteortársaság szerint idén kevés esély van arra, hogy a Drakonidák különösen sok meteort adjanak. A maximum alatt óránként mintegy tíz fényjelenség tűnhet fel az égbolton, ám ténylegesen ennél kevesebbet észlelhetünk. A meteorraj megfigyeléséhez érdemes eltávolodni a fényszennyezéstől, és türelmesen várni, amíg szemünk alkalmazkodik a sötéthez.

AZ IDŐJÁRÁS SZÓLHAT KÖZBE

A holdfázisból adódóan 2024-ben kevés lesz az észlelést zavaró természetes fény, az időjárás azonban még közbeszólhat. A 24.hu emlékeztet, hogy noha a meteorok látszólag a Sárkány csillagképből érkeznek, valódi forrásuk a 21P/Giacobini-Zinner üstökös. Amikor a Föld találkozik az égitestről leváló törmelékek sávjával, a légkörbe belépő szemcsék megsemmisülnek, fényjelenségeket alakítva ki.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb