Ez igen: döntős helyen végzett a kecskeméti pszichiátriai osztály Antistigma programsorozata, több mint 100 pályázat közül választották ki a legjobbakat
A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház kecskeméti Pszichiátriai Osztály és Járóbeteg Szakellátása „Antistigma programsorozat a mentális betegséggel élőkért, hozzátartozóikért” című pályaművével döntős helyezést ért el a TEVA Gyógyszergyár Zrt. Emberarcú Egészségért díj 2023 pályázatán – számolt be az örömhírről az intézmény közösségi oldalán.
A tavalyi évhez hasonlóan két kategóriában lehetett nevezni a díjra – magánszemélyeknek és egészségügyi szakembereknek, illetve egészségügyi, oktatási intézményeknek, társadalmi, civil és gazdálkodó szervezeteknek. A TEVA felhívására 110 pályázat érkezett be, ezek közül került be a Pszichiátriai Osztály a nyolc döntős pályázat közé. Végül a fődíjat ugyan nem ők hozták haza, de a 100.000 Ft mellett az igazi ajándék az a számos nagyszerű, inspiráló és megerősítő program, melyben részük és részünk lehetetett nekünk is az elmúlt időszakban az antistigma programsorozat részeként.
A BUDAPESTI NÉPRAJZI MÚZEUMBAN VEHETTÁK ÁT A DÍJAT
A díjat a budapesti Néprajzi Múzeumban tartott ünnepségen vette át a közösség nevében Dr. Máttyássy Adrienn osztályvezető főorvos és Tóth Mónika vezető ápoló. A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Pszichiátriai Osztályának és Járóbeteg Szakellátásának munkatársai gyógyító munkájuk mellett küldetésüknek tekintik, hogy segítsék a pszichiátriai betegséggel élő személyek emberi méltóságának megőrzését és a mentális betegségeket megbélyegző előítéletek lebontását. A felépülési folyamatnak fontos eleme a kreativitás, a művészi alkotó erő kibontakoztatása. Nappali Kórházi Részlegük művészeti műhelyében kerámia alkotások, festmények, kollázsok, versek és színpadi előadások születnek hétről hétre. Ebben az évben egy rendhagyó, célzottan antistigma programsorozatot szerveztek, melynek során, céljuk az volt, hogy pozitív, közösségi élményt teremtsenek mentális betegséggel élők és hozzátartozóik, valamint az erre nyitott érdeklődők számára együtt, egy helyen, egy időben, egy közös valóságban. A különleges programok célja, hogy leszámoljanak azokkal a stigmákkal, amelyekkel a pszichiátriai betegeket és ellátóikat bélyegzik meg nap mint nap.
IDÉN TAVASSZAL A LIFT GALÉRIÁBAN NYÍLT KIÁLLÍTÁS
Idén tavasszal a Nappali Kórház alkotásaiból, kerámia tárgyakból, festményekből, fotókból nyílt kiállítás a Lift Galériában, melyek a tárlat végén megvásárolhatóak voltak. A programsorozat szeptember végén 24 órás élményfestéssel folytatódott, melyet az Ifjúsági Otthon Tükörtermében tartottak, bevonva a betegeken, hozzátartozókon és munkatársakon kívül művészeket és a lakosságot is. A PsychArt 24 művészeti maratonon való részvétel rekordot döntött, több, mint háromszázan vettek részt rajta Kecskeméten. Végül 2023 novemberében egy gálaesttel készültek, „Stigmán innen a teljesség felé” címmel. Az Otthon Moziban tartott rendezvényen többek között pszichiátriai betegséggel élők mutatták be saját narratívájuk feldolgozásával, hogyan éreznek és gondolkodnak önmagukról, betegségükről és az őket körülvevő társadalmi közeggel való kapcsolódásaikról.