Kikapcs

Hegedűs 2 László alkotóművész munkáiból nyílik kiállítás Kecskeméten

Tól-ig címmel Hegedűs 2 László alkotóművész 25 darabos, a teremtésről szóló sorozatából nyílik jubileumi kiállítás Kecskeméten. Hegedűs 2 László Munkácsy Mihály- és Balázs Béla-díjas alkotóművész jubileumi tárlata február 14-étől a Hírös Agórában lesz látható, amelynek aulájában nyílt meg első önálló tárlata is, 1975-ben.

Az alkotóművész a kiállítás helyszínét már korábban kiválasztotta. “Kecskemét a fiatalságom városa, mivel 1973-tól 1986-ig itt éltem” – mondta az MTI-nek. Első tárlatára utalva megjegyezte: az akkori évszám utolsó két számjegye jelenkori évei számával azonosak, és mindez 50 éve történt. Mint felidézte: akkoriban a Pannónia Filmstúdió kecskeméti műtermében dolgozott, és az ötven évvel ezelőtti kiállításon fiktív népmesei hátterei is láthatóak voltak, amely inspirálója, ötletadója lett a Magyar népmesék rajzfilmsorozatnak. Ekkor készítette – az akkori tárlaton is bemutatott – az Egér a Marson című német-osztrák-svájci-magyar-jugoszláv koprodukciós rajzfilm magyar epizódjainak filmgrafikáit is.

FILMEZÉSSEL KAPCSOLATOS A MOSTANI KIÁLLÍTÁS TEMATIKÁJA

“Később a Fehérlófia című film háttereit is Kecskeméten valósítottam meg, aminek a látványvilága nélkül a film nem lehetett volna olyan, mint amilyenné vált általa” – fogalmazott. Mostani kiállításának tematikája ugyancsak a filmezéssel kapcsolatos, mint ahogyan Hegedűs 2 László kiemelte: a Tól-ig című tárlat nem összegzés, hanem a Nemzeti Kulturális Alap pályázata által elnyert támogatás bemutató kiállítása. Korábban elkezdte gyűjteni a régi fotókat, amelyek között egyre gyakoribbak lettek a csoportképek. A fotók – a pillanat rögzítése ellenére vagy általa – árasztanak valamit az elmúlásból – mondta.

KORRODÁLTAN JELENNEK MEG AZ EMBERI ALAKOK ÉS ARCOK

“Valószínű ez adta az indítékot a Tól-ig témára, ami az 1999-ben készült azonos című filmem képgrafikai sorozattá való adaptálásával, transzformálásával vált egy tárlat képanyagává, mely általános és személyes értelmezésben az idő, az élet elmúlásának vizuális szimbiózisa” – fogalmazott. A kiállításon a film is látható lesz. Az alkotóművész kiemelte: a koncepció részben az volt, hogy a filmből kiválogatott filmkockákat számítógépbe másolva a képek felületét, az idő múlását vizuálisan érzékelhetővé tegye. Így az emberi alakok, arcok “korrodáltan” jelennek meg.

TÖBB ELKÉPZELÉSE IS VAN

A 25 darabból álló sorozat célja másrészt az, hogy végignézve egyetlen egy képpé, gondolattá álljon össze. “Mondandója a Teremtőről, a teremtésről szól, és arról, hogy mindennek és mindenkinek megvan a tól-ig ideje” – fogalmazott. Hegedűs 2 László elmondta: kiállításai, kiadványai és katalógusai révén a képző- és fotóművészeti alkotásait, ha szelektáltan is, de dokumentálni tudta. Viszont az animációs és rövidfilmjeit, amik szintén ugyanolyan intenzitással és kreativitással készültek, még nem volt ideje rendezgetni. Ennek most jött el az ideje – fogalmazott, hozzátéve, hogy “persze közben nem hagynak békén azok az elképzeléseim sem, melyek cetliken halmozódnak”.

1980-TÓL RENDSZERESEN VESZ RÉSZT HAZAI ÉS NEMZETKÖZI KIÁLLÍTÁSOKON

Hegedűs 2 László 1950-ben Nagyhalászon született. 1980-tól rendszeresen részt vesz hazai és nemzetközi kiállításokon, filmfesztiválokon. Egyedüliként tagja a négy országos vizuális művészeti szervezetnek, a Magyar Képzőművészek Szövetségének, a Magyar Fotóművészek Szövetségének, a Magyar Filmművészek Szövetségének, valamint a Magyar Filmakadémiának. A Magyar Művészeti Akadémia köztestületi tagja. A Székesfehérvári Művészek Társasága alapító tagja. Alkotómunkáját számtalan országos és nemzetközi díjjal ismerték el, köztük 2002-ben Munkácsy Mihály-, 2009-ben pedig Balázs Béla-díjjal.

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb