Közélet
Tanítanék Mozgalom: hozzák előrébb a tanév végét egy héttel
Véleményezte a 2026/2027-es tanév rendjéről szóló rendelet tervezetét a Tanítanék Mozgalom, és több fontos módosítást javasoltak a döntéshozóknak. Többek között azt szeretnék, hogy hozzák előrébb a tanév végét egy héttel.
A 2026/2027-es tanév rendjének tervezetét egyébként június 23-ig lehetett véleményezni. A Tanítanék Mozgalom pár javaslatot be is küldött a minisztériumnak, többek között az alábbiakat szeretnék, ha megvalósulna:
- A tanév végét hozzák előrébb egy héttel, de legalább június 15-re, mert a nyári hőségben már alig lehetséges érdemi munka, arról nem beszélve, hogy a szóbeli érettségi vizsgák is jelentős terhet jelenthetnek a középiskoláknak.
- Az írásbeli érettségik idején tervezett digitális munkarend ne legyen kötelező a középiskolákban, erről az igazgatók és a tantestületek dönthessenek.
- A tanév első vagy utolsó napjára lehessen tanítás nélküli munkanapot szervezni (aznap legyen közösségi program).
- A téli szünetre eső munkanapokat ne legyen kötelező ledolgozni hétvégén az iskolában, de az intézmények kisebb diákoknak biztosítsanak felügyeletet.
- A témahetek és témanapok időpontjai legyenek rugalmasabbak.
A téma kapcsán az Eduline emlékeztet, hogy évek óta májusban és júniusban hőhullám tombol itthon, ugyanakkor csak kevés iskolában van légkondicionáló, így a gyerekek kénytelenek a 33-35 fokos termekben tanulni. Ez pedig rontja a koncentrációt és a minőségi munkát.



