Két újabb Gripen repülőgépet kapott a Magyar Honvédség, megérkeztek Kecskemétre
Hivatalosan is fogadták a magyar légierő két új Gripen harcászati repülőgépét a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár kecskeméti bázisán kedd délelőtt. A svéd gyártmányú repülők június 18-án érkeztek Magyarországra, velük tizennyolcra nőtt az MH Gripenjeinek száma. A repülők fogadásával Magyarország a svéd-magyar katonai együttműködés huszadik évfordulóját is ünnepli.
Kürtös László, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az ünnepségen kiemelte: a vadászgépek beszerzése mellett a magyar és a svéd népet számos szál köti össze. Példaként említette, hogy mindkét ország tagja az Európai Uniónak és a NATO-nak, továbbá Svédországban mintegy 40 ezer magyar él a társadalom megbecsült tagjaként – írja az MTI.
A GRIPENEK NEM CSAK HAZÁNK LÉGTERÉT VÉDIK
Kürtös László a JAS 39 Gripen üzemeltetésének 20 éves jubileuma kapcsán felidézte, hogy az első svéd gyártmányú vadászgép 2006-ban érkezett meg, a repülőgépek pedig a teljes műveleti képesség elérése után átvették a magyar légtér védelmét. Mára pedig a Gripenek nemcsak Magyarország légtérvédelmének alappillérei, hanem létfontosságú hozzájárulást jelentenek a NATO légtérrendészeti misszióihoz Szlovénia, Horvátország és Szlovákia felett, valamint rendszeres balti-tengeri telepítésekhez. Mint mondta, a jelenlegi biztonsági helyzetben, a háború sújtotta Ukrajnával határos országként kiemelten fontos, hogy a négy új Gripen vadászgép átadásával a magyar flotta teljessé vált, ami tovább erősíti a NATO keleti szárnyát.
A GRIPEN MEGBÍZHATÓ ÉS KÖLTSÉGHATÉKONY VADÁSZGÉP
A magyar kormány törekszik arra, hogy kiszélesítse az együttműködés körét Svédországgal mint stratégiai partnerrel – fogalmazott az államtitkár, hozzátéve, hogy Magyarország szeretne előrelépni a kutatási, fejlesztési és innovációs együttműködés terén.
„Nagyon elégedettek vagyunk a Saab-csoport által Magyarországon a vadászgépek szoftverfejlesztése céljából megnyitott repülési fejlesztési központtal, ami kiemelkedő lehetőséget jelent a magyar légi- és űripar számára”
– hangsúlyozta a politikus.
Carl-Fredrik Edström tábornok, a Svéd Védelmi Beszerzési Hivatal (FMV) képviselője az ünnepségen rámutatott: a Gripen megbízható és költséghatékony vadászgép, amelyet úgy terveztek, hogy kis helyigény mellett nagy teljesítményt nyújtson. Kiemelte: a rendszer a szoftverek, az érzékelők és a fegyverzet folyamatos fejlesztése révén képes lépést tartani a változó fenyegetésekkel. Mint mondta, a most átadott repülőgépek lényegesen fejlettebbek, mint a húsz évvel ezelőttiek, a jövő vadászgépei pedig még nagyobb harcászati képességgel rendelkeznek majd.
16 HARCI ÉS KÉT OKTATÁSI CÉLOKAT IS SZOLGÁLÓ KÉTÜLÉSES GRIPENNEL RENDELKEZIK HAZÁNK
Lars Tossman, a Saab fejlesztési üzletágának igazgatója arról beszélt: Magyarország jelenleg 18 Gripen repülőgépet üzemeltet a flottájában, ami még erőteljesebb képességet biztosít a magyar szuverenitás és a NATO légterének védelmében. A vállalatvezető hangsúlyozta, a budapesti repülésfejlesztési központ létrehozása olyan partnerséget mélyít el, amely messze túlmutat a vadászgépek üzemeltetésén. A létesítmény a Saab globális Gripen-fejlesztési hálózatának szerves részévé válik, hozzájárulva a rendszerbe integrálandó új technológiák kutatásához és fejlesztéséhez. Ezzel Magyarország megerősíti pozícióját stratégiai partnerként a repülőgép-rendszer folyamatos modernizációjában – mutatott rá az igazgató. Mint elhangzott a két új repülőgép érkezésével a magyar flotta a 16 harci és két – oktatási célokat is szolgáló – kétüléses Gripen vadászgéppel rendelkezik.



Fotók: MTI/Ujvári Sándor



